Reklam
Ben Duydum

1978 ve 1979 Yıllarındaki İstikrar Kararları

1978 ve 1979 Yıllarındaki İstikrar Kararları
Reklam

1978 ve 1979 Yıllarındaki İstikrar Kararları

Uluslararası piyasalarda 1974’teki ilk petrol şoku ve 1978 yılındaki petrol krizinin ardından petrol fiyatlarında ortaya çıkan yükselme ekonomiyi birçok kanaldan olumsuz yönde etkilemiştir.

Şöyle ki, petrol fiyatlarındaki artış sonucu petrol ithalatının toplam ithalat içerisindeki payı 1980 yılında %47’ye kadar çıkmış, ihracatın ithalatı karşılama oranı %30,2’ye kadar gerilemiştir.

İthalattaki bu artış döviz sıkıntısını ve kısa vadeli dış borçlarda artışı beraberinde getirmiştir.

İlerleyen yıllarda finansman sorunu ile birlikte petrol ithalatının kısıtlanması gündeme gelmiş, bu durum enerji darboğazına ve eksik kapasite kullanımına
neden olmuştur.

Diğer yandan yurt içinde sosyal, siyasi ve iktisadi sıkıntılar hızla artmış, bunlara ek olarak, Kıbrıs Barış Harekatı’nın doğrudan maliyeti ve sonrasında ABD’nin uyguladığı ambargo da ekonomiyi derinden etkilemiştir.

İthalat vergileri ve kısıtlamalar ile korunan ancak talep karşısında yetersiz kalan yurt içi üretim, bir taraftan fiyatlar üzerinde artış yönünde baskı yaparken, diğer yandan ekonomik büyümeyi kısıtlar hale gelmiştir.

Tüm bu faktörlerin etkisiyle, 1978’e gelindiğinde enflasyon oranı %53’e, dış borç tutarı 4,8 milyar dolara yükselmiş, büyüme oranı ise %1,2’ye kadar gerilemiştir.

İç ve dış kaynak yetersizliği nedeniyle hemen her alanda üretim kapasitesi sınırlanmıştır.

Hızla artan maliyet baskısı altında ekonominin üretim ve rekabet gücü düşmüştür. Yükselen fiyatlar genel düzeyi nedeniyle yaşam maliyeti sürekli olarak artmıştır.

Bu şartlar altında, önemli ölçüde dışa kapalı, katı devletçi bir ithal-ikameci ekonomik yapı, çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmıştır.

Dönemin başbakanlarından 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ifadesiyle, “ülke, 70 cent’e muhtaç hâle gelmiştir”.

Bunalımdan çıkış için dış kaynak gereksinimi nedeniyle IMF ile gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında 1978 ve 1979 yıllarında iki istikrar programı uygulamaya konmuştur.

Mali disiplini sağlamaya yönelik olarak KİT ürünlerine zam yapılması, vergilerin artırılması, maaş ve ücret ödemeleri başta olmak üzere kamu harcamalarının disiplin altına alınması; cari işlemler açığının kapatılmasına yönelik olarak da devalüasyon, ithalatın sınırlandırılması, ihracatın teşvik edilmesi gibi maddelerin yer aldığı istikrar programları hızla tırmanan siyasi istikrarsızlığın da etkisiyle tam anlamıyla uygulanamamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ