Reklam
Ben Duydum

14 BOLU

14 BOLU

Bolu Batı Karadeniz’in en önemli merkezlerindendir. Bölgede birçok doğa harikası ve tarihi eserler bulunmaktadır.
Bolu’nun ilçeleri; Dörtdivan, Gerede, Göynük, Kıbrıscık, Mengen, Mudurnu, Seben, Yeniçağa’dır.
Bolu ilk olarak Hitit uygarlığına ev sahipliği yapmıştır. Daha sonra sırasıyla Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedon Krallığı, Bitinya Krallığı ve Roma İmparatorluğu Bolu topraklarında hüküm sürmüşlerdir.
1071’de Anadolu’nun kapısının Türkler’e açılmasıyla batıya doğru hızlı bir Türk akını olmuştur. Bolu, Selçuklular tarafından fethedilmiştir. Buraya getirilen Türk boylarının da etkisiyle Bolu ve köyleri Türk adları almışlardır. Bolu’nun birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması bölgedeki tarihi eser çeşitliliğini ortaya çıkarmıştır.
Bolu’da yetişen başlıca tarım ürünleri şunlardır; fındık, buğday, arpa, çavdar, fasülye, patates, şeker pancarı, tütündür. Bunların yanında sebze ve meyvecilik de yoğun olarak yapılmaktadır.
Bolu çayır ve mera alanlarının fazlalığından dolayı hayvancılığa da elverişlidir. Keçi, koyun ve sığır besiciliği yapılır. Ayrıca Bolu’da göllerin fazla olması balıkçılık faaliyetlerinin yapılmasına da imkan tanır.
Bolu ili maden rezervi bakımından da oldukça zengindir. Linyit ve mermer başta olmak üzere manganez, demir, amyant, antimon ve kurşu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ