Reklam
Ben Duydum

08 ARTVİN

08 ARTVİN

Yüzölçümü: 7.436 km2

Nüfusu: 169.334

İl Trafik No: 08

Alan Kodu: 466

Artvin’in İlçeleri; Ardanuç, Arhavi, Borçka, Hopa, Murgul, Şavşat, Yusufeli olmak üere 7 adettir.

Artvin Hakkında Bilmedikleriniz

Artvin bölgesinde ilk hakim gücün Urartular olduğu bilinmektedir.

Daha sonra bölgede Pontus Krallığı hüküm sürmeye başlamış ve bu egemenlik MÖ 1. yy’dan MS 5. yy’a kadar devam etmiştir.

Pontus Krallığı’nın bölgedeki hakimiyetine son veren Bians (Doğu Roma) Artvin’i topraklarına katmıştır.

Daha sonra Türkler Selçuklular döneminde Artvin’de hakimiyet kurmayı başarmıştır. Yalnız ilerleyen dönemlerde şehir İlhanlıların saldırısına maruz kalmıştır. Sonra da sırasıyla Artvin Akkoyunlular’a, Osmanlı’ya, Rusya’ya 1918 yılında ise tekrardan Türkler’e geçmiştir.

Artvin’in eski isimleri; Ardavin, Artvini ve Çoruh olmuştur. 1900’lü yıllarda vilayet olan Artvin 1936’da ismi Çoruh iken il statüsü elde etti. Bu değişiklikten tam 20 yıl sonra yani 1956’da Çoruh adı Artvin olarak değiştirildi.

Artvin ekonomik faaliyetler açısından hayli sınırlı bir merkezimizdir. Arazinin engebeli oluşu tarımsal faaliyetleri hayli sınırlandırmıştır. Bölgede tarıma uygun küçük miktardaki alanlarda çay ve fındık üretimi yapılmaktadır.

Tarım alanlarının dar oluşu, sanayinin yetersizliği halkı yoğun bir şekilde hayvancılığa sevk etmiştir. Bölgenin en büyük geçim kaynağı hayvancılıktır. Koyun, keçi, sığır, kümes hayvanları yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ayrıca bir Karadeniz ili olması sesebiyle balıkçılık da önemli bir geçim kaynağıdır.

Ayrıca muhteşem ormanları, milli parkları, yaylaları, akarsuları, şelaleleri, tarihi kalıntıları, gölleri vs. bölgeye birçok ziyaretçi çekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ